Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań

Szkoły Podstawowe

Aktualności:

24-04-2025

Mamy czworo laureatów Kangura Językowego!

Pod koniec marca w SP1 odbył się konkurs „Kangur Językowy 2025” zorganizowany przez Creative Learning Academy. Jego uczestnicy z kl. 2-8 napisali test (40 pytań z wariantami odpowiedzi do wyboru) w ciągu 60 minut. Warto przypomnieć, że quiz był dedykowany każdej klasie i poziomowi znajomości języka z osobna. Wreszcie znamy ostateczne wyniki! I tak, w kategorii języka angielskiego, mamy aż czworo laureatów! Zatem Brązowego Kangura zdobył Wojciech Kotyla (7c) z wynikiem 191,25 punktów na 200 możliwych, a Srebrnego Kangura wywalczyli: Aniela Olechnowska (7a), uzyskując 192 pkt i Michał Kowalski (8a) – 192,75 pkt. Natomiast Amelia Mowczko (6b), zdobywając 195 pkt, sięgnęła po Złotego Kangura. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom znakomitych wyników, jesteśmy z Was dumni i życzymy kolejnych sukcesów językowych. Wielkie brawa dla Was!

24-04-2025

Uczeń SP4 finalistą etapu wojewódzkiego konkursu pt. „Bez korzeni nie zakwitniesz"

Znamy już zwycięzców I etapu czwartej edycji konkursu genealogicznego pt. „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, zorganizowanego przez Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

27-04-2025

Dublet Jedynki w Konkursie PCE!

Za nami III Powiatowy Konkurs Historyczny kl. VII-VIII szkół podstawowych, którego organizatorem był Zespół PCE w Lubaniu. Z naszych eliminacji szkolnych (wzięło w nich udział 15 uczniów) do kolejnego etapu dostali się: Paweł Kiełdanowicz (8a), Kacper Bzdęga (8d), Filip Głowacki (7c) oraz Sebastian Krawczyk (7c). Powiatowy półfinał brawurowo przeszli tylko Paweł i Kacper. Dzięki temu obaj awansowali do III etapu, gdzie w szranki historyczne stanęło jedynie siedmioro najlepszych uczniów z całego powiatu. W nim finaliści musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością historii Polski (w latach 1794-1939). Ostatecznie, po zsumowaniu punktów z części półfinałowej oraz finałowej, okazało się, że nasi ósmoklasiści (Paweł i Kacper) wywalczyli ex aequo znakomite 2. miejsca w konkursie! Chłopcy – serdecznie gratulujemy pięknych wyników, bardzo dużej wiedzy historycznej i życzymy dalszych sukcesów na kolejnym etapie edukacyjnym.

27-04-2025

Prelekcja o Bolesławie Chrobrym

9 kwietnia – w ramach obchodów 1000-lecia Królestwa Polskiego – w lubańskiej Jedynce odbyło się niezwykłe spotkanie uczniów kl. V-VI z historią, które poprowadził zaproszony prelegent pan Piotr Kucznir (pasjonat dawnych dziejów, regionalista i wyjątkowy człowiek). Podczas niego młodzież SP1 miała okazję poznać najważniejsze wydarzenia związane z koronacją Bolesława Chrobrego, rozwojem państwa Piastów oraz kształtowaniem się tożsamości narodowej. Nasz gość z wielką pasją opowiadał o skutecznym pierwszym królu Polski, przy okazji odwołując się do wielu źródeł historycznych. Dziękujemy za to pouczające spotkanie. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę pana Piotra już w maju.

27-04-2025

Projektowy Dzień Ziemi w SP1

W dniach 23-24 kwietnia w lubańskiej Jedynce obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi (kalendarzowo przypadł w czasie przerwy wiosennej, tj. 22 bm). Mimo to – w ramach hasła „Nasza Moc, Nasza Planeta”– działaliśmy bardzo aktywnie, a także niezwykle kreatywnie. Mianowicie w klasach 1-8 wychowawcy przeprowadzili zajęcia o tematyce ekologicznej oraz przyrodniczej. W ich trakcie nasi uczniowie wykonali aż dwa projekty: „Eko-modę” – tzn. dali starym koszulkom „drugie życie”, malując je flamastrami i ozdabiając według własnych pomysłów – oraz przygotowali jedną roślinę doniczkową (z opisem jej wpływu na środowisko i nazwą gatunkową) na szkolną wystawę. Zapraszamy do obejrzenia efektów tych poczynań na poniższych zdjęciach. Bardzo serdecznie dziękujemy całej społeczności szkolnej za tak wielkie i liczne zaangażowanie proekologiczne! Moc Planety jest z Nami!

25-04-2025

PRACOWITY DZIEŃ ZIEMI W SP4

23 kwietnia, dzień po obchodach „Międzynarodowego Dnia Ziemi”, uczniowie klas 3a i 3c aktywnie włączyli się w działania na rzecz ochrony środowiska.

23-04-2025

Inspektorzy z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z wizytą u pierwszoklasistów

Aby rozwinąć świadomość ekologiczną i przyrodniczą wśród najmłodszych uczniów, panie z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu (oddział w Lubaniu) przeprowadziły niezwykle ciekawe zajęcia dla dzieci z klasy 1c. Podczas spotkania pierwszoklasiści poznali nie tylko fascynujący świat owadów zapylających, ale też dowiedzieli się, jak ważną rolę pełnią one w ekosystemie. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ziarna zbóż, warzyw i ziół oraz dowiedziały się, jakie rośliny wyrastają z poszczególnych nasion. Po części teoretycznej przyszedł czas na działanie! Uczniowie wysiali rzeżuchę oraz owies. Zajęcia praktyczne sprawiły wiele radości i stały się inspiracją do dalszej obserwacji roślin. Spotkanie było również okazją do zapoznania dzieci z pracą inspektorów do spraw zdrowia roślin i realizowanymi przez WIORiN zadaniami. W nagrodę za zaangażowanie każdy otrzymał zakładkę do książki z hasłem „Chroń owady zapylające”. Dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie edukacyjne!

17-04-2025

Terenowa lekcja przyrody

Za nami lekcja przyrody w klasie 4b. Tym razem inna niż zwykle… Zajęcia odbyły się bowiem w terenie. Nasi uczniowie wraz z nauczycielką i Dyrektorką lubańskiej Jedynki w jednej osobie – p. Beatą Myśliwiec – zajęli się tematem znaczenia gleby i wody w życiu człowieka. Czwartoklasiści poznali zatem jej rodzaje w Polsce, wykonali profil glebowy, a także omówili role gleby i wody dla rolnictwa, przemysłu spożywczego czy w życiu człowieka. Terenowe 45 minut lekcji minęło bardzo szybko w pogodnej aurze z wiedzą wykorzystaną w praktyce.

17-04-2025

Praca w grupach rozwija… to udowodnione!

Klasa 3b chętnie pracuje zespołowo podczas prac projektowych. Tym razem tematem przewodnim zajęć była Wielkanoc, a więc niezwykle przyjemny i radosny czas. Uczniowie mieli okazję poczuć atmosferę świąt, wykonując prace plastyczne z wykorzystaniem wielu technik. Z radością tworzyli klasowe dekoracje. Przy realizacji każdego zadania wszyscy współpracowali zgodnie i wykazywali duże zaangażowanie. Najpierw trzecioklasiści stworzyli „jajeczne” arcydzieła, następnie powołali klasowy chór, ułożyli piosenkę z jajem w roli głównej, a na koniec przygotowali kaczuszki na „Szkolne drzewko życzeń”. Warto dodać, że włożyli w to mnóstwo zaangażowania, a zwieńczeniem kilkugodzinnych zajęć była inscenizacja muzyczna. Tego dnia było u nas kolorowo, radośnie i bardzo twórczo!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...